ההסטוריה המודחקת של הציונות
|מיכאל מימון
מנקודת ראות של איש מודיעין ערביסט ויע”ע (יועץ לעניני ערבים) ואיש הפנתרים השחורים

ה. התעוררות לאומית ותרבותית של מעוטים סביב עם ישראל

  • הדרוזים כצאצאי יתרו חותן משה, חבר הקיני ויונדב בן רכב - איך הוגלו ע”י אשור, שמרו על זהותם הסודית בתוך האסלאם ממנו יצאו לאור במאה ה-11.

  • התסיסה הפוליטית-תרבותית בקרב האמאזיגים (הבֶּרְבֶּרִים) בצפון אפריקה - התושבים 'הילידים' של המגרב שהתייהדו בעבר ומהוים עד היום רוב מכריע של האכלוסיה בארצות אלו.

  • "זרע ישראל” - מיליוני האנוסים המבקשים כיום לחזור לעם ישראל וליהדות, כת ה'דונמה' השבתאית בתורכיה, עשרת השבטים האבודים שחלקם נתגלו בגבול פקיסטן-אפגניסטן, הודו ובורמה. איך והאם צריכה ישראל להערך ולהתכונן בנושא זה.

    ו. ספורי ביוגרפיה אישיים:

  • פדיון שבויים בחו"ל – איך קיימתי שלוש פעמים מצות פדיון שבויים בחו"ל. איך הייתי אמור לשחד שופט איטלקי מושחת ואיך הצלתי בקליפורניה עתונאית ישראלית ידועה ממאסר עולם.

  • איך כקצין מודיעין צעיר יזמתי מבצע להבאת סגנו של ערפאת למפגש עם משה דיין ואיך זה טורפד (בדיעבד לשמחתי!) ע"י גולדה מאיר.

  • איך סייעתי להקמת תנועה פלשתינאית פרו ישראלית של קציני פתח שהתנגדו לערפאת וזכו לאהדה רבה בשטח לעיניה המשתאות של העתונות הישראלית

א.      הקושיה הפלשתינאית ו“שטחי ששת הימים”

- אגודות הכפרים לעומת אש”פ

- אסכולות 'פלשתינאיות':

- מאבק מזוין (ערפאת) לעומת “מרי אזרחי” (מובארכ עווד)

-השתלטות על עבר הירדן או מלחמת טרור נגד ישראל

- הדמיון בין האינתיפאדה של 1987 ומהומות הפנתרים ב-1970.

הרקע החברתי-כלכלי הדומה בין שני הארועים ההיסטוריים הנובע משגשוג וצמיחה כלכלית כחלק מהמפגש של “עולם שלישי” עם חברה תעשיתית מערבית. עם הרבה מאפיינים נוספים זהים באופן מדהים.

ב.    ימי ירושלים העליזים – תסיסת השמאל הקצוני והבוהמה בטעמון וסביבותיה

עדותו של יועץ הסתרים של הפנתרים השחורים

·     איך השתלט מצפן על תנועת הפנתרים השחורים

·     פעילות האינדוקטרינציה והחנוך של מצפן בקרב תיכוניסטים ירושלמים מהגימנסיה וסביבותיה (המורה אדם ורטה והוריו כדוגמא לתוצר חנוכי)

·     חדירת מצפן והשמאל הקצוני למעוז התקשורת מספר 1 – הערוץ הראשון של הטלויזיה הישראלית

·      ארגון מצפן המרקסיסטי והתנועה הכנענית החילונית - כיצד שתי תנועות קטנות ושוליות נצחו בקרב על התודעה וכיצד חלחלו רעיונותיהם והתפשטו בחברה הישראלית.

ג.   בעיות חברה ופריפריה – פתרונות ורפורמות נחוצות

·         נציבויות ממשל אזורי - בִּזּוּר המערכות כמנוף לפזור אכלוסין וחזוק הפריפריה, חסול הרכוזיות, צמצום המגזר הצבורי והבירוקרטיה המנופחת.

·         חלומו של בן גוריון: בחירות אזוריות – האם הכרח בל יגונה להבראת המערכת הפוליטית הישראלית.

·         חלומם של רבין ונתניהו: משטר נשיאותי בִּצּוּעִי - בחירת ישירה של הנשיא ע”י כלל הצבור והפיכת הנשיא ל”ראש המדינה” בפועל.

ד.     היסטוריוגרפיה ציונית אחרת

·       איך ומתי קבל הרצל את רעיונותיו ל”ציונות מדינית” מרבנים ספרדים - הרב יהודה ביבאס וממשיכו הרב יהודה חי אלקלעי שהרצל גדל כנער בבית הכנסת שלו.

·    תחילת הציונות המדינית מאז גרוש ספרד ותקופת האר"י והמקובלים של צפת.

·    איך ומתי חוסל הרוב היהודי בארץ ישראל?

·     האם באמת אלפיים שנות גלות או רק 1,200 שנה של גלות?

דומה, שהמדע הקדיש מאמצים רבים מדי למפות סוגים של אינטלגנציה, אך בכל הנוגע לסיווג ומיפוי סוגים של טפשות - השטח הזה הושאר, באופן חסר אחריות, לחסדי אינטואציה האישית. על כך שמתי לעצמי כמטרה לאסוף, למיין ולסווג את הטפשות לזניה ולתתי-זניה,  כדי שנפתח את היכולת להבחין מול איזה סוג של טיפש אנחנו מתמודדים בכל רגע,  מה סוג הכשל ואולי גם לחצוב את הסיבות שהפכו אותו לכזה.
לטפשות יש ממד קומי ועל כן ישנן דוגמאות רבות ומפוארות של טפשים  ומעשים מטופשים בספרות, בקולנוע, אולי גם יתמזל מזלנו ונמצא פה ושם גם דוגמאות מתוך האקטואליה...

 


במהלך הקורס נלמד מה היה לארסמוס מרוטרדם ("בשבח הסכלות") לומר על הנושא, נבחן כשלים לוגיים, סתירות, פרדוקסים, אוקסימורנים ומטרות שמביסות את עצמן. נבלה עם  לואיס קרול, פרויד, וודי אלן, ג'וזף הלר ("מלכוד 22") , ירוסלב האשק ("החייל האמיץ שוויק"), חבורת מונטי פייטון, "1001 שקרים על פיקסו", דאגלס אדמס ("מדריך הטרמפיסט לגלקסיה") ונגלה מהם ההיגיון והראציונליות, על ידי האופנים המגוונים והיצירתיים שהאדם המציא כדי להמנע מהם. 
מטרת הקורס היא לחדד את היכולת לטעון טיעונים תקפים ומנומקים, לזהות בקלות כשלים של יריב בעת דיון, נגבש אסטרטגיות להתמודדות עם טפשים והעיקר - נלמד איך לנסות שלא להיות טפשים.