פורום קפה שפירא מכבד את הוראות הסגר ועובר לעבוד בזום 

עופר שלישי.jpg
אוגוסט4.jpg
בן סבו.jpg
טלי אוחיון.jpg

קורסים וסדרות בבית אורי

 רמת-גן, היצירה 28 קומה ב' | לבירורים:  054-5556037  | פתיחת כל קורס מותנית במספר המשתתפים. החזר כספי מלא לנרשמים לקורס שלא נפתח 

 

ד"ר עפר קצ'רגין, לשעבר ראש החוג לאזרחות וסוציולוגיה במכללת אורנים, מפרק את הדקונסטרוקציה  התורה השלטת היום במשרד החינוך והמוכרת לנו יותר כ"פרוגרסיביות".  שאלות של זהות מגדרית, לאומית, פמיניזם ופוליטיקת הזהויות יעמדו על המוקד.

ששה מפגשים שבועיים החל מחמישי, 11 ביוני⋅18:00 


 

4. יום חמישי, 2 ביולי ⋅18:00

על 'הפריבילגיה' -  מ'משא האדם הלבן' ל'משא האשמה של הגבר הלבן' 

מפגש נתוודע לפוסטמודרניזם (באמצעות פוקו), ועל השפעתו האדירה הן על התיאוריות הרדיקליות והן על 'המובן מאליו' של השיח התרבותי והאקדמי העכשווי. נבחן את המבט הביקורתי שלהן ביחס ל'מבטים ההגמוניים השונים' ('הגברי', 'הלבן', 'הקולוניאליסטי') וביחס למוסדות החברתיים 'הדכאניים' המזוהים איתם. נעמוד על לקונות (נקודות-עיוורון) לוגיות, אמפיריות, פוליטיות ומוסריות, המאפיינות תיאוריות אלה. ולבסוף, ננסה להחיל את המבט הביקורתי הפוקודיאני אל מול התיאוריות הרדיקליות עצמן. כלומר, נתהה על פוליטיקת-הזהויות באמצעות הטרמינולוגיה של פוקו, ונמשיגה כסוג חדש של מערך ידע/כוח שיחני דכאני, המנסה לכונן סובייקטים נתינים פוסטמודרניים. נבחן את 'האפקטים' של שיח זה, על הסובייקטים, אפשרויות הדיבור והפעולה ('תקינות פוליטית') והקטגוריות 'הטבעיות' המהותניות החדשות אשר באופן פרדוקסלי מתכוננות באמצעותה של הגות אנטי-מהותנית.

הרצאה בודדת 55 שח הרשמה כאן 

ביקורת המציאות שלא קיימת |  ד"ר עפר קצ'רגין 

פירוק מתודי של פמיניזם,

פוסטמודרניזם ופוסטקולוניאליזם
 

fotolia_46473524.jpg

מעם חופשי בארצנו לאזרחי הארץ | ד"ר צבי סדן 


 

ששה מפגשים שבועיים החל מחמישי, 17 ביוני⋅20:00 
 

3. יום רביעי , 1 ביולי⋅18:00

מדינה יהודית או מדינת היהודים?

 

ספרו של יורם חזוני, 'מדינה יהודית: המאבק על נשמתה של ישראל', שלא תורגם לעברית, עורר תרעומת גדולה בקרב היסטוריונים ישראלים. בעקבות הפולמוס על ספרו הפך חזוני לאישיות בלתי רצויה. ננסה להבין מה ההבדל בין מדינה יהודית למדינת היהודים. 

הרצאה בודדת, 55 שח הרשמה כאן 

2. יום רביעי , 24 ביוני⋅18:00

אוטואמנציפציה: מארץ מקלט לארץ קודש

מה הציע יהודה לייב פינסקר, והאם הגיעה העת להשיב לירושלים את כלי הקודש של היהדות

הרצאה בודדת, 55 שח

הרשמה כאן 

1.יום חמישי, 18 ביוני⋅20:00 

לשלול הכל מהיהודים כאומה ולתת להם הכל כיחידים

המהפכה הצרפתית הציעה ליהודים אמנציפציה, כלומר, אזרחות מלאה בתמורה לוויתור על לאומיותם. הסובלנות הזאת הסתירה את הכוונה להוביל את היהודים להתבוללות רבתי. 

 55 שח הרשמה כאן 

6.יום רביעי , 23 ביולי⋅18:00

כחול לבן: פרימדונה פוסט מודרנית

זאב ז'בוטינסקי, שדיבר על עם ערבי כבר  בשנות העשרים של המאה הקודמת, הפך היום להוגה דעות של השמאל. נברר מה הוא בדיוק אותו קיר ברזל מפורסם שקורץ היום לשמאל הפוסט ציוני. 

 

הרצאה בודדת, 55 שח הרשמה כאן 

5.יום רביעי , 16 ביולי⋅18:00

קיר הברזל: ציונות ומוסר, ציונות או מוסר?

זאב ז'בוטינסקי, שדיבר על עם ערבי כבר  בשנות העשרים של המאה הקודמת, הפך היום להוגה דעות של השמאל. נברר מה הוא בדיוק אותו קיר ברזל מפורסם שקורץ היום לשמאל הפוסט ציוני. 

 

הרצאה בודדת, 55 שח הרשמה כאן 

4.יום רביעי , 8 ביולי⋅18:00

"ארץ ציון" ועזבו אותי מ"וירושלים"

 

אנחנו עומדים דום לשמע ההמנון הלאומי שנחתם ב"ארץ ציון וירושלים", אבל היחס של ישראל לירושלים רחוק מלהיות ברור. נבדוק מה קרה מהתכנית של אדמונד דה רוטשילד לבנות היכל על הר הבית ועד בנימין נתניהו שמפחד מתפילת יהודים על ההר. 

הרצאה בודדת, 55 שח הרשמה כאן 

ששה מפגשים שבועיים החל מיום שליש, 21 ביולי⋅ 18:00 

מבוא לדמוקרטיה האנגלו-אמריקנית| יאיר קליינבאום

אם כל אזרחי ישראל היו יודעים על שורשי הדמוקרטיה האמריקנית - אולי הציונות הייתה מנצחת ואותה מילה שמשפטני ועיתונאיי ישראל הפכו לפארסה מיותרת - הייתה מקבלת משמעות.

במהלך הקורס המבוסס על ספרו של יאיר קליינבאום "מהפכות החירות והאל הבריטיות",  נצא למסע חוצה זמנים ויבשות, ונכיר את שמות החולמים שאדוני הדמוקרטיה שלנו לא ידעו על קיומם – ושפסליהם מצויים בכל פיסת אדמה בבריטניה ובאמריקה.

האלכוהוליסט המופרע שבישר על המהפכה האמריקנית, אבי החוקה הדמוקרטית הראשונה שנכלא במגדל לונדון, וחובב היין והנשים שלימד את צרפת איך עושים דמוקרטיה.

זהו סיפור פילוסופי ודתי על אמונתם של גברים ונשים בעלי אומץ וסקרנות, שהלכו בעקבות הדם, התיאולוגיה, המשפט, והאמת של הצדק האלוהי והטבעי - ובעיקר בשם השכל-הישר. 

ושנשאו על שכמם דרמה גדולה שינקה מרוח המקרא, הרפובליקה הרומית, והאתוס הפרוטסטנטי.

משתתפי הקורס יזכו לעותק של החיבור 'מהפכות החירות והאל הבריטיות" 

 ויותר מכך, הם יבינו כיצד חלומם של כמה חובבי-יהודים, יצר את הנאורות המודרנית.

רח' היצירה 28 קומה ב | מתחם הבורסה | רמת-גן | טל: 054-5556037 

  • YouTube
  • Facebook Social Icon
  • העמוד הפתוח